LM285M-2.5/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2216 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM285M-2.5/NOPB | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Reference | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC | $1.05 | |
- Packaging
- Tube
- Tolerance
- ±1.5%
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Reference Type
- Shunt
- Voltage - Input
- Base Part Number
- LM285
- Current - Output
- 20mA
- Current - Supply
- Current - Cathode
- 20µA
- Noise - 0.1Hz to 10Hz
- Noise - 10Hz to 10kHz
- 120µVrms
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Temperature Coefficient
- 150ppm/°C
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V