LM285BXZ-2.5/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM285BXZ-2.5/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1405 pcs
Datasheet: LM285BXZ-2.5/NOPB
Product Category: PMIC - Voltage Reference Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 $2.48
Packaging
Bulk
Tolerance
±1.5%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Reference Type
Shunt
Voltage - Input
Base Part Number
LM285
Current - Output
20mA
Current - Supply
Current - Cathode
20µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
30ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V