LM2853MH-3.3/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM2853MH-3.3/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 2824 pcs
Datasheet: LM2853MH-3.3/NOPB
Description: IC REG BUCK 3.3V 3A 14HTSSOP $5.1
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Base Part Number
LM2853
Current - Output
3A
Number of Outputs
Positive
Frequency - Switching
550kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
14-HTSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V