LM2678T-12/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM2678T-12/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1383 pcs
Datasheet: LM2678T-12/NOPB
Description: IC REG BUCK 12V 5A TO220-7 $5.83
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-7 (Formed Leads)
Base Part Number
LM2678
Current - Output
5A
Number of Outputs
Positive
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
No
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
15V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-220-7
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V