LM2676SD-12/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM2676SD-12/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1543 pcs
Datasheet: LM2676SD-12/NOPB
Description: IC REG BUCK 12V 3A 14VSON Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Base Part Number
LM2676
Current - Output
3A
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
No
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
14-VSON (5x6)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V