LM2675N-12/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2245 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2675N-12/NOPB | ||
| Description: | IC REG BUCK 12V 1A 8DIP | $4.24 | |
- Packaging
- Tube
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 8-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- LM2675
- Current - Output
- 1A
- Frequency - Switching
- 260kHz
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Voltage - Input (Max)
- 40V
- Voltage - Input (Min)
- 6.5V
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-PDIP
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V