LM2671N-12/NOPB
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2998 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LM2671N-12/NOPB | ||
| Description: | IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP | $3.45 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- SIMPLE SWITCHER®
- Function
- Step-Down
- Topology
- Buck
- Packaging
- Tube
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 8-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- LM2671
- Current - Output
- 500mA
- Number of Outputs
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Frequency - Switching
- 260kHz
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Synchronous Rectifier
- No
- Voltage - Input (Max)
- 40V
- Voltage - Input (Min)
- 6.5V
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- 8-PDIP
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V