CD74HC153M96
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2291 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | CD74HC153M96 | ||
| Description: | IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS 16SOIC | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Multiplexer
- Series
- 74HC
- Circuit
- 2 x 4:1
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Base Part Number
- 74HC153
- Voltage - Supply
- 2V ~ 6V
- Independent Circuits
- 1
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Voltage Supply Source
- Single Supply
- Supplier Device Package
- 16-SOIC
- Current - Output High, Low
- 5.2mA, 5.2mA