CD74ACT240M96
| Manufacturer: | NA |
In Stock 2435 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | CD74ACT240M96 | ||
| Description: | IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- 74ACT
- Packaging
- Digi-Reel®
- Input Type
- Logic Type
- Buffer, Inverting
- Output Type
- 3-State
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Base Part Number
- 74ACT240
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Number of Elements
- 2
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SOIC
- Current - Output High, Low
- 24mA, 24mA