NSN0.75NY70
| Manufacturer: | Techflex |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | NSN0.75NY70 | ||
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Sleeve
- Color
- Yellow, Neon
- Width
- Length
- 70.00' (21.34m)
- Series
- Non-Skid™
- Features
- Clean Cut, Slip Resistant
- Material
- Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
- Part Status
- Active
- Wall Thickness
- 0.070" (1.78mm)
- Heat Protection
- Type Attributes
- Expandable
- Liquid Protection
- Abrasion Protection
- Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
- Operating Temperature
- -40°C ~ 79°C
- Environment Protection
- Diameter - Inside, Expanded
- 1.250" (31.75mm)
- Material Flammability Rating
- Diameter - Inside, Non-Expanded
- 0.750" (19.05mm)