BZT52C6V2S RR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZT52C6V2S RR
Manufacturer: Taiwan Semiconductor In Stock 13980 pcs
Datasheet: BZT52C6V2S RR
Product Category: Accessories Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: Zener Diodes 6.2 Volt 200mW 5% $0.24
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
RoHS
Details
Brand
Taiwan Semiconductor
Width
1.35 mm
Height
1 mm
Length
1.8 mm
Series
BZT52C-S
Packaging
Reel
Subcategory
Diodes & Rectifiers
Unit Weight
0.000142 oz
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Product Type
Zener Diodes
Test Current
5 mA
Configuration
Single
Zener Current
2.7 uA
Mounting Style
SMD/SMT
Package / Case
SOD-323F-2
Product Category
Zener Diodes
Voltage Tolerance
5 %
Vz - Zener Voltage
6.2 V
Ir - Reverse Current
2.7 uA
Vf - Forward Voltage
1 V
Zz - Zener Impedance
10 Ohms
Factory Pack Quantity
3000
Pd - Power Dissipation
200 mW