W21-6R8JI
| Manufacturer: | TT Electronics / Welwyn |
In Stock 250 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | W21-6R8JI | ||
| Product Category: | Through Hole Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL | $1.09 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- W20
- Features
- Flame Proof, Safety
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Tolerance
- ±5%
- Resistance
- 6.8 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 3W
- Package / Case
- Axial
- Size / Dimension
- 0.220" Dia x 0.500" L (5.60mm x 12.70mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 200°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- Axial
- Temperature Coefficient
- ±75ppm/°C