PCF0603R-1K33BT1
| Manufacturer: | TT Electronics / Welwyn |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PCF0603R-1K33BT1 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0603 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- PCF - Precision
- Features
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±0.1%
- Resistance
- 1.33 kOhms
- Composition
- Metal Film
- Part Status
- Discontinued at Digi-Key
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 0.063W, 1/16W
- Package / Case
- 0603 (1608 Metric)
- Size / Dimension
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.026" (0.65mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- 0603
- Temperature Coefficient
- ±25ppm/°C