91AR25KLF
| Manufacturer: | TT Electronics/BI |
In Stock 576 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 91AR25KLF | ||
| Product Category: | Thumbwheel Potentiometers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TRIMMER 25K OHM 3/8" CERMET TH | $1.5 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- 91
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Resistance
- 25 kOhms
- Part Status
- Active
- Termination
- PC Pins
- Mounting Type
- Through Hole
- Power (Watts)
- 0.5W, 1/2W
- Adjustment Type
- Top Adjustment
- Number of Turns
- 1
- Size / Dimension
- Round - 0.375" Dia x 0.200" H (9.53mm x 5.08mm)