72XR500LF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
72XR500LF
Manufacturer: TT Electronics/BI In Stock 0 pcs
Datasheet: 72XR500LF
Product Category: Trimmer Potentiometers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE $0.76
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
72
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
500 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.386" H (9.53mm x 9.53mm x 9.80mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±100ppm/°C