TEP 75-7212WI
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TEP 75-7212WI
Manufacturer: TRACO Power In Stock 50 pcs
Datasheet: TEP 75-7212WI
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 12V 76W $175.3
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
TEP 75WI (75W)
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency
91%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial), Railway
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
76W
Package / Case
9-DIP Module
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
2.25kV
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max)
160V
Voltage - Input (Min)
43V
Current - Output (Max)
6.3A