55A0111-16-90
| Manufacturer: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 55A0111-16-90 | ||
| Description: | HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHT/BLK | $0.34 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Length
- Series
- MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
- Ratings
- Voltage
- 600V
- Features
- Cable Type
- Hook-Up
- Wire Gauge
- 16 AWG
- Part Status
- Active
- Jacket Color
- White, Black Stripe
- Conductor Strand
- 19/29
- Conductor Material
- Copper, Tinned
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C
- Jacket (Insulation) Diameter
- 0.068" (1.73mm)