TE1000B8R2J
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
In Stock 19 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TE1000B8R2J | ||
| Product Category: | Chassis Mount Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 1000W | $54 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- TE, CGS
- Features
- Flame Proof, Safety
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±5%
- Lead Style
- Solder Lugs
- Resistance
- 8.2 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 1000W
- Package / Case
- Radial, Tubular
- Mounting Feature
- Brackets
- Size / Dimension
- 2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)
- Coating, Housing Type
- Silicone Coated
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -25°C ~ 225°C
- Temperature Coefficient
- ±440ppm/°C