SQBW4015RJFASTON
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
In Stock 24 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | SQBW4015RJFASTON | ||
| Product Category: | Chassis Mount Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES CHAS MNT 15 OHM 5% 40W | $4.89 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- SQ, CGS
- Features
- Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±5%
- Lead Style
- Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- Resistance
- 15 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 40W
- Package / Case
- Radial, Rectangular Case
- Mounting Feature
- Brackets
- Size / Dimension
- 3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
- Coating, Housing Type
- Ceramic
- Height - Seated (Max)
- 0.787" (20.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 250°C
- Temperature Coefficient
- ±300ppm/°C