ROX3SJR51
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ROX3SJR51
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product In Stock 6717 pcs
Datasheet: ROX3SJR51
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL $0.48
Tolerance
±5%
Resistance
510 mOhms
Power (Watts)
3W
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient
±350ppm/°C