ROX3SJ390R
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
In Stock 1526 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ROX3SJ390R | ||
| Product Category: | Through Hole Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 390 OHM 3W 5% AXIAL | $0.48 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- ROX, Neohm
- Features
- Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Tolerance
- ±5%
- Resistance
- 390 Ohms
- Composition
- Metal Oxide Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 3W
- Package / Case
- Axial
- Size / Dimension
- 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- Axial
- Temperature Coefficient
- ±350ppm/°C