HSC250330RJ
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
In Stock 10 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | HSC250330RJ | ||
| Product Category: | Chassis Mount Resistors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES CHAS MNT 330 OHM 5% 250W | $46.94 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- HS, CGS
- Features
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±5%
- Lead Style
- Terminal Screw Type
- Resistance
- 330 Ohms
- Composition
- Wirewound
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 250W
- Package / Case
- Axial, Box
- Mounting Feature
- Flanges
- Size / Dimension
- 4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm)
- Coating, Housing Type
- Aluminum
- Height - Seated (Max)
- 1.654" (42.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 200°C
- Temperature Coefficient
- ±30ppm/°C