HSC200R47J
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HSC200R47J
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product In Stock 8 pcs
Datasheet: HSC200R47J
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 200W $35.93
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
HS, CGS
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Resistance
470 mOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
200W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient
±50ppm/°C