CRGS0805J2R2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CRGS0805J2R2
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors In Stock 0 pcs
Datasheet: CRGS0805J2R2
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 0805 $0.05
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
CRGS, Neohm
Features
Pulse Withstanding
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Resistance
2.2 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0805
Temperature Coefficient
±400ppm/°C