C2012X7R2E222K085AE
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
C2012X7R2E222K085AE
Manufacturer: TDK Corporation In Stock 4000 pcs
Datasheet: C2012X7R2E222K085AE
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
C
Ratings
Features
Soft Termination
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
2200pF
Part Status
Active
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated
250V
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C