C1608JB1E684M080AC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
C1608JB1E684M080AC
Manufacturer: TDK Corporation In Stock 3700 pcs
Datasheet: C1608JB1E684M080AC
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 0.68UF 25V JB 0603 $0.3
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
C
Ratings
Features
Low ESL
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Lead Style
Capacitance
0.68µF
Part Status
Not For New Designs
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated
25V
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C