EMK212B7224KGHT
| Manufacturer: | TAIYO YUDEN |
In Stock 1490 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EMK212B7224KGHT | ||
| Product Category: | Ceramic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- M
- Ratings
- AEC-Q200
- Features
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±10%
- Lead Style
- Capacitance
- 0.22µF
- Part Status
- Active
- Applications
- Automotive
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount, MLCC
- Package / Case
- 0805 (2012 Metric)
- Thickness (Max)
- 0.053" (1.35mm)
- Voltage - Rated
- 16V
- Size / Dimension
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C