35RAPC3BHN3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
35RAPC3BHN3
Manufacturer: Switchcraft Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: 35RAPC3BHN3
Product Category: Barrel - Audio Connectors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN JACK STEREO 3.5MM R/A $1.16
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Gender
Female
Series
35
Features
Includes
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Body Color
Silver, Black
Part Status
Active
Termination
Solder
Thread Size
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material
Brass
Cable Opening
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Connector Type
Phone Jack
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Panel Hole Size
Voltage - Rated
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Color
Internal Switch(s)
Single Switch
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mating Length/Depth
Operating Temperature
Contact Material - Plating
Silver
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 4 Contacts
Industry Recognized Mating Diameter
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone