WW12JTR180
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
WW12JTR180
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WW12JTR180
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 0.18 OHM 0.4W 5% AXIAL $0.31
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WW
Features
Moisture Resistant
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Resistance
180 mOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±90ppm/°C