WW10FT20K0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
WW10FT20K0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: WW10FT20K0
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 20K OHM 10W 1% AXIAL $1.15
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WW
Features
Moisture Resistant
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±1%
Resistance
20 kOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
10W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±20ppm/°C