RSMF5FT100K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RSMF5FT100K
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: RSMF5FT100K
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 100K OHM 5W 1% AXIAL $0.3
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RSMF
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±1%
Resistance
100 kOhms
Composition
Metal Oxide Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±200ppm/°C