RSF5JT7R50
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RSF5JT7R50
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: RSF5JT7R50
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL $0.4
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RSF
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Resistance
7.5 Ohms
Composition
Metal Oxide Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±200ppm/°C