RNF18FTD1R50
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RNF18FTD1R50
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4617 pcs
Datasheet: RNF18FTD1R50
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 1.5 OHM 1/8W 1% AXIAL $0.2
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RNF
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±1%
Resistance
1.5 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±100ppm/°C