RNCP1206FTD82K5
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 4734 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RNCP1206FTD82K5 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 82.5K OHM 1% 1/2W 1206 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 82.5 kOhms
- Power (Watts)
- 0.5W, 1/2W
- Size / Dimension
- 0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.024" (0.60mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C