RNCP1206FTD11K0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RNCP1206FTD11K0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4049 pcs
Datasheet: RNCP1206FTD11K0
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 11K OHM 1% 1/2W 1206 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RNCP
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Resistance
11 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
1206
Temperature Coefficient
±100ppm/°C