RNCP0603FTD24K3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RNCP0603FTD24K3
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4732 pcs
Datasheet: RNCP0603FTD24K3
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 24.3K OHM 1% 1/8W 0603 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RNCP
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Resistance
24.3 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±100ppm/°C