RMCF1206JT1K10
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF1206JT1K10
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 3569 pcs
Datasheet: RMCF1206JT1K10
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 Inquiry
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Resistance
1.1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient
±200ppm/°C