RMCF1206FT3K65
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 4587 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF1206FT3K65 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 3.65 kOhms
- Power (Watts)
- 0.25W, 1/4W
- Size / Dimension
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.028" (0.70mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C