RMCF1206FT105K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF1206FT105K
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 2835 pcs
Datasheet: RMCF1206FT105K
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 105K OHM 1% 1/4W 1206 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RMCF
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Resistance
105 kOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
1206
Temperature Coefficient
±100ppm/°C