RMCF0805JT36R0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0805JT36R0
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4320 pcs
Datasheet: RMCF0805JT36R0
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 36 OHM 5% 1/8W 0805 $0.1
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Resistance
36 Ohms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient
±200ppm/°C