RMCF0805FT53R6
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 3700 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0805FT53R6 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 53.6 OHM 1% 1/8W 0805 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 53.6 Ohms
- Power (Watts)
- 0.125W, 1/8W
- Size / Dimension
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.026" (0.65mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C