RMCF0805FT1K78
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 3290 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0805FT1K78 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 1.78 kOhms
- Power (Watts)
- 0.125W, 1/8W
- Package / Case
- 0805 (2012 Metric)
- Size / Dimension
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.026" (0.65mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Supplier Device Package
- 0805
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C