RMCF0603FT5M11
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0603FT5M11
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4023 pcs
Datasheet: RMCF0603FT5M11
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 5.11M OHM 1% 1/10W 0603 Inquiry
Tolerance
±1%
Resistance
5.11 MOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±200ppm/°C