RMCF0603FT523K
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 3895 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0603FT523K | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 523K OHM 1% 1/10W 0603 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 523 kOhms
- Power (Watts)
- 0.1W, 1/10W
- Package / Case
- 0603 (1608 Metric)
- Size / Dimension
- 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.022" (0.55mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Supplier Device Package
- 0603
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C