RMCF0603FG182K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0603FG182K
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 3370 pcs
Datasheet: RMCF0603FG182K
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 182K OHM 1% 1/10W 0603 $0.1
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±1%
Resistance
182 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±100ppm/°C