RMCF0402JT75R0
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 36790 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0402JT75R0 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 75 OHM 5% 1/16W 0402 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- RMCF
- Features
- Automotive AEC-Q200
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±5%
- Resistance
- 75 Ohms
- Composition
- Thick Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 0.063W, 1/16W
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.016" (0.40mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- 0402
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C