RMCF0402JT150R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0402JT150R
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4206 pcs
Datasheet: RMCF0402JT150R
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 150 OHM 5% 1/16W 0402 Inquiry
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Resistance
150 Ohms
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±100ppm/°C