RMCF0402FT24R0
| Manufacturer: | Stackpole Electronics, Inc. |
In Stock 4784 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | RMCF0402FT24R0 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES 24 OHM 1% 1/16W 0402 | Inquiry | |
- Features
- Automotive AEC-Q200
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 24 Ohms
- Power (Watts)
- 0.063W, 1/16W
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.016" (0.40mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Supplier Device Package
- 0402
- Temperature Coefficient
- ±100ppm/°C