RMCF0402FT19K1
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0402FT19K1
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 59742 pcs
Datasheet: RMCF0402FT19K1
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 19.1K OHM 1% 1/16W 0402 Inquiry
Features
Automotive AEC-Q200
Tolerance
±1%
Resistance
19.1 kOhms
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±100ppm/°C