RMCF0402FT137K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RMCF0402FT137K
Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. In Stock 4590 pcs
Datasheet: RMCF0402FT137K
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 137K OHM 1% 1/16W 0402 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RMCF
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Resistance
137 kOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0402
Temperature Coefficient
±100ppm/°C